Kredyt Na Budowę Domu - Wszystko Co Musisz Wiedzieć!

Budowa domu wymaga od inwestora dużo poświęceń i poważnych nakładów finansowych. Mimo to dla wielu osób poszukujących swojego lokum jest dobrą alternatywą wobec zakupu mieszkania.
Jeśli planujesz budowę domu i potrzebujesz zaciągnąć kredyt na budowę domu musisz przygotować się na bardziej skomplikowany proces niż w innych kredytach hipotecznych.

Kredyt na budowę domu- czy muszę mieć działkę?

Część banków pozwala sfinansować zakup działki i budowę domu jednym kredytem. Są to jednak nieliczne instytucje, a sama procedura otrzymania takiego kredytu jest uciążliwa i czasochłonna.
Czasem lepiej jest sfinansować kredytem sam zakup działki. Następnie przygotować dokumentację niezbędną do budowy i wtedy ubiegać się o kredyt na budowę domu. Możesz zrobić to w tym samym banku, w którym masz kredyt na zakup działki (jako drugi kredyt zabezpieczony na tej samej nieruchomości). Możesz też zrobić to w innym banku. Wtedy twój nowy kredyt przeznaczony będzie na spłatę kredytu na zakup działki i w dalszej kolejności budowę domu. W efekcie będzie tylko jeden kredyt, co za tym idzie jedna rata, co znacznie upraszcza sprawę. Jeśli masz już kredyt na zakup działki w banku X, to żaden inny bank nie udzieli Ci kredytu na budowę domu bez spłaty kredytu na zakup działki. Generalnie chodzi tu o bezpieczeństwo banku – żaden z nich nie chce zabezpieczać się na drugim miejscu po innym banku. W przypadku braku spłaty kredytu byłby dopiero drugą instytucja w kolejności do dochodzenia swoich roszczeń, co jest nieakceptowalne.

Jeśli posiadasz już działkę możesz od razu przejść do następnego kroku i przygotować dokumentację.

Kredyt na budowę domu – powierzchnia działki

Bardzo ważna jest powierzchnia działki. Idealnie jest gdy działka jest mniejsza niż 3.000 m2 – wtedy każdy bank może ją zaakceptować. Jeżeli powierzchnia działki jest większa niż 3.000 m2 część banków odmówi Ci udzielenia kredytu na budowę domu. W myśl starych zasad dotyczących obrotu ziemią rolną część banków do dziś nie akceptuje takich działek jako zabezpieczenie kredytu. Wynika to również z mniejszej płynności takiego zabezpieczenia… Po prostu trudniej jest sprzedać większą działkę. Aktualnie działki większe niż 3.000 m2 zaakceptują BNP Paribas, ING, PKO BP i banki spółdzielcze. Jeśli zaś Twoja działka ma powierzchnię powyżej 1ha będziesz mieć problem z zaakceptowaniem jej przez banki. W takim wypadku proponuję ją podzielić na kilka mniejszych i dopiero wtedy zacząć ubiegać się o kredyt na budowę domu.
Po pierwsze będziesz mieć więcej banków do wyboru, więc Twoje szanse na tańszy kredyt wzrosną. Do tego jako zabezpieczenie kredytu dasz dla banku mniejszą działkę. Pozostała część nie będzie obciążona hipoteką – będziesz mógł rozporządzać tym majątkiem (np. sprzedać, darować itp.) bez zgody banku.

Kredyt na budowę domu - dokumenty

Projekt budowlany to dokument, od którego musisz zacząć. Na tym etapie bardzo ważne jest dopasowanie go do własnych oczekiwań i określenie niezbędnych powierzchni. Jest to o tyle istotne, że każdy bank uzależnia koszty budowy domu od jego powierzchni. Najczęściej mnoży się powierzchnię użytkową domu (w rozumieniu banku powierzchnia użytkowa to nie zawsze wartość tej powierzchni z projektu) przez minimalny koszt budowy 1m2 obowiązujący w danym banku.

Co za tym idzie im większa powierzchnia tym wyższe koszty budowy. To zazwyczaj oznacza wyższy kredyt, na który nie zawsze będziesz mieć zdolność kredytową.
Kolejny dokument wymagany przez bank przy kredycie na budowę domu to pozwolenie na budowę lub zgłoszenie o budowie. Ważne aby wydany dokument miał pieczęć o ostateczności decyzji lub adnotację o braku sprzeciwu. W końcu bank musi wiedzieć, że decyzja nie została zaskarżona.

Pozostałe dokumenty to:
– Podstawa nabycia działki (najczęściej jest to akt notarialny, jest bardzo istotny jeżeli działkę nabyłeś w spadku lub darowiźnie),
– numer KW (jeśli w Księdze Wieczystej są jakieś wzmianki o złożonych wnioskach trzeba będzie je wyjaśnić),
– wypis z rejestru gruntów oraz kopia mapy ewidencyjnej (nie daj się naciągnąć na wyrys z mapy ewidencyjnej – widać na nim mniej niż na kopii tej samej mapy, a kosztuje kilkukrotnie więcej),
– projekt zagospodarowania działki (często jako załącznik do samego projektu budowlanego),
– dziennik budowy z wpisanym kierownikiem budowy (bank zazwyczaj chce kopię pierwszej strony oraz wszystkich stron z wpisami).

 

Kredyt na budowę domu - oszacuj swój budżet

Na początek oszacuj z ekipą budowlaną lub kimś z branży szacunkowy koszt budowy wybranego przez Ciebie domu. Najlepiej jest to robić już na etapie wyboru projektu. W takiej sytuacji unikniesz wyboru projektu domu, na który po prostu nie będzie Cię stać.
Przelicz swoje środki własne, a następnie oblicz ile Ci brakuje i sprawdź swoją zdolność kredytową oraz szacunkowe koszty kredytu (przede wszystkim wysokość przyszłej raty).
Możesz udać się do swojego banku lub skorzystać z usług doradcy finansowego. Pamiętaj, że poszczególne banki mają inne metody oceny zdolności i różne oferty. Doradca Finansowy w przeciwieństwie do specjalisty z banku ma dostęp do wielu banków. Co za tym idzie łatwiej jest mu dopasować ofertę do Ciebie i Twoich oczekiwań.

Proponuję dwa razy zastanowić się nad kwotą kredytu. Z doświadczeń moich i moich klientów wynika, że zawsze coś będzie niedoszacowane i lepiej jest założyć kwotę o np. 20% większą niż planujesz. Jeśli weźmiesz pod uwagę choćby możliwy wzrost cen materiałów czy robocizny możesz uniknąć sytuacji, w której zabraknie Ci pieniędzy.
Gdyby tak się stało musisz dołożyć z własnej kieszeni… jeśli nie zrealizujesz tego, na co umawiasz się z bankiem ten może nie wypłacić ci kolejnej transzy kredytu, nie rozliczyć go, a w skrajnym wypadku nawet wypowiedzieć.

Jeśli zaś zostanie Ci nadwyżka kredytu (co w zasadzie się nie zdarza) w zależności od banku możesz:
– nie podejmować ostatniej transzy (pod warunkiem, że wykonałeś już zakres robót uzgodnionych z bankiem i transze były odpowiednio podzielone),
– po prostu nadpłacić kredyt – w takiej sytuacji saldo kapitału pomniejszy się o nadpłacaną kwotę i Twoje dalsze raty zmniejsza się lub skróci się okres kredytowania (od nadpłacanej kwoty nie zapłacisz dalszych odsetek).

Kredyt na budowę domu - min. cena 1m2

Każdy z banków obliczy minimalną kwotę potrzebną na wybudowanie konkretnego domu. Banki maja swoje wskaźniki cenowe dotyczące minimalnej ceny budowy 1 m2. W zależności od banku wartość wskaźnika waha się w przedziale od 2.000 zł do nawet 4.500 zł. Jak widać ich rozpiętość jest bardzo duża. W zależności od wybranego banku minimalny koszt budowy może znacznie się od siebie różnić.

Aby policzyć minimalne koszty budowy banki przemnożą obowiązujący w nich wskaźnik przez powierzchnię użytkową  domu. Od otrzymanego wyniku odejmą Twój wkład własny i otrzymamy kwotę kredytu.

WAŻNE! Jako powierzchnię użytkową banki nie zawsze przyjmą wartość powierzchni użytkowej z projektu. Bardzo często do wartości z projektu doliczą np. powierzchnię garażu czy też piwnicy. Wartości te w projekcie nie będą ujęte jako powierzchnia użytkowa. Takie działanie bardzo mocno wpływa na minimalny koszt budowy liczony przez bank.

Biorąc pod uwagę powyższe minimalny koszt budowy domu może różnić się wręcz kilkukrotnie.
Dla przykładu budowa domu o powierzchni użytkowej 120m2 z 30m2 garażem może wynosić:

120 x 2.000 zł = 240.000 zł (co oczywiście przy dzisiejszych cenach jest wartością znacznie zaniżoną do realiów)

lub 150 (czyli 120m2 + powierzchnia garażu 30m2) x 4.500 zł = 675.000 zł (a więc prawie trzykrotność 240.000 zł).

Zatem bardzo ważne jest omówienie tego aspektu z Doradcą Finansowym i dopasowanie wyboru banku do Twoich możliwości finansowych. Dotyczy to przede wszystkim wysokości przyszłej raty jak i oczekiwań co do kwoty kredytu.

Kredyt na budowę domu - kosztorys

Kolejny etap to przygotowanie kosztorysu budowy na drukach bankowych.
Na samym początku trzeba określić czy chcemy budować do stanu deweloperskiego czy “pod klucz”. Jest to bardzo istotne przy poszczególnych pozycjach w samym kosztorysie.

Z doświadczenia w wypełnianiu kosztorysów zawsze staram się je upraszczać do granic możliwości niż go uszczegóławiać. W końcu mniej pozycji na kosztorysie to mniej pozycji do rozliczenia z bankiem.

Uzupełniając kosztorysy do kilku banków czeka Cię dość trudne zadanie. Niestety nie da się ich kopiować z druku banku X na druk banku Y. Każdy z banków ma inne podejście do tematu (kosztorys potrafi zawierać zarówno 10 jak i 50 pozycji!).

PAMIĘTAJ! Dobrze przygotowany kosztorys  to podstawa jeśli nie chcesz mieć problemu przy rozliczeniu transz! Zanim oddasz kosztorys do banku sprawdź dwukrotnie czy za wpisane kwoty jesteś w stanie wybudować poszczególne etapy budowy.

Kredyt na budowę domu - Złożenie wniosków kredytowych

Na tym etapie musisz mieć przygotowane dokumenty dotyczące budowy oraz dokumenty dotyczące zatrudnienia. Wnioski kredytowe wraz z załącznikami mogą wydawać się dość skomplikowane do uzupełnienia.
Doradca Finansowy pomoże Ci uzupełnić druki bankowe, które złoży do oceny w poszczególnych bankach. Ja zawsze proponuję złożenie dokumentów do kilku banków (zazwyczaj 3). W takim wypadku po pierwsze masz większą szansę na kredyt. Po drugie mając decyzje kredytowe z kilku banków łatwiej będzie Ci negocjować warunki kredytu w poszczególnych bankach.

Dokumenty przesłane do banków są weryfikowane przez bank pod kątem kompletności, a następnie trafiają do analizy przez bankowych analityków. Wg ustawy o kredycie hipotecznym bank ma obowiązek wydać Ci decyzję w 21 dniu od dostarczenia kompletu dokumentów. W praktyce jednak termin ten nie jest respektowany przez banki. W końcu szacują one swoje ryzyko kredytowe i chcą to zrobić dobrze.

Jeśli po przeanalizowaniu dokumentów przez bank dostaniesz decyzję pozytywną koniecznie sprawdź jej warunki zanim podpiszesz umowę!

Ja praktykuję przesłanie draftu umowy klientom na kilka dni roboczych przed jej podpisaniem. Dużo wygodniej będzie Ci dokładnie się z nią zapoznać we własnym domu, gdzie bez pośpiechu (i pracownika banku nad głową 🙂 ) możesz ją przeczytać nawet kilkukrotnie. Zazwyczaj proszę też klientów o zaznaczenie wszystkiego, co będzie niejasne, niezrozumiałe itp. abyśmy mogli wszystko wyjaśnić. Daje to bardzo duży komfort pójścia na podpisanie umowy z pełną świadomością jej zapisów.

Kredyt na budowę domu - rozliczanie transz

Ubiegając się o kredyt na budowę domu musisz wiedzieć, że środki z kredytu nie są wypłacane od razu w całości. Przyznany kredyt dzielony jest na transze, które bank będzie Ci wypłacał wraz z postępem prac budowalnych. To kiedy i czy otrzymasz kolejną transze zależy od wykonanych prac i kosztorysu wraz z harmonogramem budowy.

Ilość i kwoty transz

To na ile transz zostanie podzielony Twój kredyt na budowę domu zależy od kilku czynników. Są to kwota kredytu, aktualne zaawansowanie budowy i wewnętrzne regulacje banku. Czasem kwoty poszczególnych transz nie mogą być wyższe niż np. 50% aktualnego zaangażowania. 

Dla przykładu jeśli dopiero rozpoczynasz budowę o wartości 400.000 zł na działce wartej 100.000 zł transze mogą wyglądać tak:

1. 50% x 100.000 zł = 50.000 zł (połowa wartości działki),

2. 50% x 150.000 zł (wartość działki + kwoty uruchomionych transz) = 75.000 zł,

3. 50% x 225.000 zł (połowa wartości z poprzedniego etapu) = 112.500 zł,

4. 50% x 337.500 (połowa wartości sumy poprzednich etapów) = 168.750 zł (w tym wypadku będzie to 162.500 zł – właśnie tyle pozostało do 400.000 zł).

Czasem mogą to być 3 transze w podziale 30/40/30 tj.:

1. 30% x 400.000 zł = 120.000 zł,

2. 40% x 400.000 zł = 160.000 zł,

3. 30% x 400.000 = 120.000 zł.

A w jednym z banków standardowo mamy podział na 2 transze w stosunku 40/60. Będzie to odpowiednio 160.000 zł i 240.000 zł.

Przyznasz, że dużo łatwiej byłoby prowadzić budowę dostając od banku transze o większej wartości. Kwota w wysokości 50.000 zł przy budowie domu potrafi zniknąć w mgnieniu oka.

W kredycie na budowę domu bardzo ważny jest też sposób rozliczania transz przez bank. W zasadzie rozróżniamy dwa różne warianty tj. na faktury lub zdjęcia z kosztorysem powykonawczym. Już na pierwszy rzut oka rozliczanie na faktury będzie dużo bardziej uciążliwe niż wariant ze zdjęciami i kosztorysem.
Ja, za wyjątkiem budowy z generalnym wykonawcą, polecam rozliczenia na zdjęcia i kosztorys. W tym wypadku bank sprawdza czy dany etap budowy został wykonany oraz dokumentuje to zdjęciami. Przy tym sposobie rozliczeń nie istotne są koszty poniesione na poszczególne prace, a sam fakt ich wykonania. Dodatkowo bank nie będzie Ci narzucał jakich materiałów masz użyć… w końcu to Twój dom i to Ty o tym decydujesz. Dla przykładu przy rozliczaniu płytek w łazience nie istotny jest ich kolor, faktura czy też rozmiar. Po prostu w łazience musisz “położyć” płytki niezależnie czy będzie to kolorowa mozaika 1cm x 1cm czy marmurowy spiek w wymiarze 1,20m x 2,40m.

Przyznasz, że to dużo łatwiejsze niż zbieranie wszystkich faktur.

Kredyt na budowę domu - czas na wybudowanie

W każdym z banków składając wniosek o kredyt na budowę domu musisz określić w jakim czasie zamierzasz ukończyć przedsięwzięcie. Maksymalny termin w bankach waha się między 24 lub 36 miesięcy.
Przy budowie domu systemem gospodarczym kredytobiorcy wybierają okres 2 lat. Przy tradycyjnej technologii budowy i warunkach atmosferycznych zimą jest to rozsądny termin. Pozwala on na całkowite zrealizowanie budowy wraz z ukończeniem jej na papierze.
Do banku musisz dostarczyć pozwolenie na użytkowanie lub zgłoszenie zakończenia robót budowlanych. Oczywiście w zależności czy budowa była realizowana w oparciu o pozwolenie na budowę czy też zgłoszenie.

Kredyt na budowę domu - karencja w spłacie kapitału

Kredyt na budowę domu to specyficzny rodzaj kredytu zwany kredytem budowlano – hipotecznym. Dopóki kredyt na budowę domu nie będzie uruchomiony w całości do spłaty będą tylko odsetki od uruchomionej kwoty. Okres ten nazywa się karencją w spłacie kapitału.
Może nie jest to idealne rozwiązanie z punktu widzenia kosztów. W trakcie trwania karencji nie spłacasz kapitału, co oznacza, że kredyt “stoi w miejscu”. Z drugiej zaś strony płacone przez Ciebie raty w okresie karencji są znacznie niższe niż te docelowe. Pozwala to na angażowanie w budowę wszystkich nadwyżek finansowych, które posiadasz. Jest to szczególne wygodne gdy mieszkasz w innej nieruchomości i ponosisz koszty jej utrzymania (a czasem jeszcze najmu). W takiej sytuacji niejednokrotnie płatność całej raty kredytu byłaby wręcz niemożliwa.

W momencie zakończenia budowy (najwcześniej po uruchomieniu przez bank wszystkich środków) kredyt zmienia się w typowy kredyt hipoteczny. Od tej pory w ratach kredytu spłacasz już kapitał i odsetki.

Kredyt na budowę domu - wkład własny

Kredyt na budowę domu jak każdy inny kredyt hipoteczny wymaga od Ciebie udokumentowania posiadania tak zwanego wkładu własnego. Najczęściej pojawiającym się pytaniem jest “czy działka może być wkładem własnym?”.

Odpowiedź jest bardzo prosta… TAK. Oczywiście pod warunkiem, że działka nie jest obciążona innym kredytem hipotecznym np. na jej zakup. Bank określi wartość działki na podstawie jej wyceny i taką kwotę przyjmie jako Twój wkład własny. 

Generalnie wszystkie Twoje środki zaangażowane do tej pory w budowę też będą zakwalifikowane jako środki własne. Mogą to być:

– wykonane już prace budowlane (wartość jako kwoty z kosztorysu lub faktur),

– opłacone faktury za materiały i roboty budowlane.

Bank weźmie też pod uwagę środki pieniężne, które posiadasz i chcesz przeznaczyć na budowę domu.
Czasem bank może wymagać zaangażowania ich przed uruchomieniem kredytu (zwłaszcza, gdy wartość działki stanowi mniej niż wymagany wkład własny). Czasem natomiast możesz te środki zaangażować w trakcie trwania budowy. W tak zwanym finansowaniu naprzemiennym (jak sama nazwa wskazuje część etapów budowy finansuje bank, a część Ty). W takim wypadku zazwyczaj musisz posiadać określoną kwotę na rachunku bankowym, lokacie itp. na dzień wydania decyzji kredytowej.

Kredyt na budowę domu - wycena bankowa czy operat?

W trakcie procesowania wniosku o kredyt na budowę domu (tak jak przy każdym innym kredycie hipotecznym) bank będzie analizował wartość nieruchomości. Będzie to robił na podstawie wewnętrznej wyceny lub operatu szacunkowego (wykonanego przez rzeczoznawcę majątkowego) dostarczonego przez klienta. Coraz częściej zdarza się, że banki wymagają wyceny bankowej zleconej przez bank. Ma to na celu ograniczenie wpływu klienta na wartość wyceny – koniec końców bank szacuje jednak swoje ryzyko. Skutkuje to tym, że nie akceptują operatów zewnętrznych tj. tych dostarczanych przez klientów.

W przypadku wycen przy kredycie na budowę domu mamy do czynienia z nietypową wyceną. Bank potrzebuje w zasadzie dwóch wycen tzn. wyceny na dzień dzisiejszy i wyceny na moment zakończenia budowy (wartość przyszła). Wartość obecna określi Twoje aktualne zaangażowanie, a zatem wkład własny. Wartość przyszła natomiast określi docelową wartość zabezpieczenia, poziom LTV, oraz wartość wymaganego wkładu własnego. Sytuacja idealna jest wtedy gdy wartość obecna stanowi minimum 20% wartości przyszłej.

Jeśli bank akceptuje dostarczenie operatu szacunkowego przez klienta nie oznacza to, że przyjmie wartości nieruchomości wprost z wyliczeń rzeczoznawcy. Zdarza się, że analitycy bankowi “obcinają” wartość z operatu porównując ją z wartościami nieruchomości podobnych z listy transakcji dostępnych w banku. Najczęściej obliczają średnią cenę metra kwadratowego dla nieruchomości podobnych z okolicy i mnożą ją przez powierzchnię użytkową Twojej nieruchomości. Zdecydowanie częściej to zjawisko zdarza się w przypadku nieruchomości zlokalizowanych w małych miejscowościach niż w dużych miastach. To samo dotyczy nieruchomości nietypowych np. 3kondygnacyjny dom o powierzchni 350m2 z lokalem usługowym na parterze… takich nieruchomości zazwyczaj nie ma za dużo w zasobach banku i ciężko jest określić ich wartość.

Reasumując składając wniosek kredytowy o kredyt na budowę domu nie zlecałbym od razu wykonania operatu szacunkowego przez rzeczoznawcę. W pierwszej kolejności skonsultuj to z Doradcą Finansowym. Ten znając wymagania banku od razu powinien móc określić czy warto to zrobić czy operat ten będzie w danym banku bezużyteczny.

FAQ

Kredyt na budowę domu - Najczęściej Zadawane Pytania

Czy działka jest wkładem własnym?

Oczywiście, że TAK! (pod warunkiem, że nie jest obciążona kredytem). Wartość działki jak i inne poniesione przez Ciebie nakłady na budowę bank potraktuje jako zaangażowany przez Ciebie wkład własny.

Kiedy i jak bank wypłaci pieniądze?

Bank wypłaci Ci pieniądze w transzach po spełnieniu warunków wypłaty kredytu (zazwyczaj wpis hipoteki do KW, ubezpieczenie nieruchomości od ognia powodzi i innych zdarzeń losowych oraz zaangażowaniu środków własnych). Wysokość transz i ich ilość zależy od wartości aktualnego zaangażowania, kwoty kredytu i regulacji wewnętrznych banku.

Czy muszę zbierać faktury?

To zależy od banku. Są 2 sposoby rozliczania transz tj. na faktury lub kosztorys powykowanczy i zdjęcia (ten jest znacznie łatwiejszy do rozliczeń).

W którym banku dostanę najlepszy kredyt na budowę domu?

Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Każdy klient, jego oczekiwania i możliwości są inne w związku z czym dobry kredyt to taki dopasowany do Ciebie. Skontaktuj się z Doradcą Finansowym, powiedz na czym Ci zależy i z jego pomocą wybierz najlepszą dla Ciebie ofertę.

Tak Oceniają Mnie Klienci:

dawid dawski
dawid dawski
09:16 03 Jun 23
Jarosław Cieśla
Jarosław Cieśla
03:20 02 Jun 23
Marta Cieśla
Marta Cieśla
15:03 31 May 23
Bardzo kompetentny i pomocny doradca
Kasia Wójcik
Kasia Wójcik
04:25 19 May 23
Bardzo polecam Pana Macieja, poziom jego wiedzy jest na najwyższym poziomie. Doradzi perfekcyjnie i wszytko konkretnie wytłumaczy. Zawsze znajdzie czas żeby odpowiedzieć na nurtujące pytania, zagadnienia dotyczące kredytu. Nasza współpraca przebiegła pomyślnie, konkretnie i udalo załatwić się wszystko bardzo szybko.
MAMITA
MAMITA
19:53 15 May 23
Pan Maciej Bancarewicz ma bardzo dobre podejście do do sytuacji , pomocy i wyrozumiały polecam z całego serca
tomekwiater@op.pl Wiater
12:19 11 Apr 23
Bardzo profesjonalne podejście do klienta, profesjonalne doradztwo, sprawa załatwiona w bardzo szybkim czasie dosłownie od a do z, mogę śmiało polecić każdemu kto stara się o kredyt.
Ewelina Sobolewska
Ewelina Sobolewska
09:37 11 Apr 23
Patryk Pankiewicz
Patryk Pankiewicz
13:51 07 Apr 23
Zdecydowanie polecam! Pan Maciej wytłumaczył nam wiele kwestii związanych z kredytem hipotecznym, bardzo szybko odpowiadał na wiadomości, a cała procedura związana z wzięciem kredytu została zamknięta bez żadnych problemów.
Urszula Wojcik
Urszula Wojcik
12:40 07 Apr 23
Serdecznie polecam! Rzeczowa pomoc i obszerna wiedza. Wszystko bardzo dobrze zostało nam wyjaśnione w kwestii kredytu hipotecznego.
Rafał Sikora
Rafał Sikora
04:12 06 Apr 23
Bardzo polecam współpracę z Panem Maciejem. Wszystko dokładnie wyjaśnione, cały proces był bardzo sprawny, ogromne zaangażowanie ze strony Pana Macieja, współpraca to czysta przyjemność 🙂 Polecam!
Sobolewska Karolina
Sobolewska Karolina
17:23 05 Apr 23
Bardzo polecam współpracę z Panem Maciejem - bezboleśnie przeprowadził nas przez proces uzyskania kredytu. Ogromna wiedza, wsparcie i cenne wskazówki.
Mariusz Konieczny
Mariusz Konieczny
11:50 16 Mar 23
Porada okazała się trafna. Polecam.
Mirosław Dąbrowski
Mirosław Dąbrowski
19:02 27 Feb 23
Pan Maciej bardzo sympatyczny, z ogromną wiedzą i kompetencjami pomógł mi i mojej żonie w trudnej sytuacji, doradził co trzeba zrobić. Wykazał się pełnym profesjonalizmem. Polecam wszystkim którzy potrzebują fachowego doradztwa.
Emil D.
Emil D.
11:20 27 Feb 23
Polecam serdecznie. Profesjonalne i rzeczowe podejście, pomoc na każdym kolejnym kroku w drodze do uzyskania kredytu. Duża wiedza, kultura osobista i cierpliwość. Pierwszy raz przechodziłem przez cały proces zakupu nieruchomości na kredyt, dzięki Panu Maciejowi wszystko przebiegło sprawnie i bezproblemowo. Żadne pytanie czy wątpliwość nie pozostały bez odpowiedzi, współpraca z takimi osobami to przyjemność.
Klaudia D
Klaudia D
15:11 25 Feb 23
Polecam współpracę, Pan Maciej pomógł mi i mężowi ogarnąć długi i zmniejszył sporo kwotę do spłaty, przez co ułatwił nam funkcjonowanie w życiu codziennym. Spotkanie przebiegało sprawnie, wszystko zostało wyjaśnione i uzyskaliśmy odpowiedź na każde pytanie. Jeżeli będziemy brać kiedyś kredyt to tylko z Panem. Szybki termin spotkania również na plus.
Patrycja Hałabiś
Patrycja Hałabiś
10:57 17 Feb 23
Bardzo sympatyczny i pomocny doradca. Wyjaśnił wszystkie nieznane dla nas zagadnienia oraz przedstawił najkorzystniejszą ofertę kredytową. Profesjonalna obsługa przez cały okres współpracy. Polecam
Incognito nope
Incognito nope
14:20 08 Feb 23
Polecam serdecznie! Ten Pan uratował nas z opresji, w którą wprowadziła nas Warszawska niby topowa firma. Kredyt dzięki temu Panu został załatwiony w mig mimo problemów po drodze. Kompetentna i błyskawiczna obsługa, polecam każdemu z czystym sumieniem 🙂
Pamela Zarzycka
Pamela Zarzycka
11:29 20 Jan 23
Super ! Polecam ! 🙂
Mateusz Nowak
Mateusz Nowak
19:32 17 Jan 23
Bardzo dobry wybór najkorzystniejszej oferty. Pełen profesjonalizm podczas wizyty. Polecam
Kamila F
Kamila F
09:31 17 Jan 23
Wszystko przebiegło szybko i sprawnie. Pan Maciej wytłumaczył nam jak funkcjonują banki. Pomógł dobrać najkorzystniejszy dla nas kredyt. Pełen profesjonalizm w kontakcie z klientem. Polecam.
Darnok Runoleśny
Darnok Runoleśny
12:53 05 Jan 23
Świetna współpraca, wszystko zostało wyjaśnione bardzo jasno i rzetelnie, zawsze w razie wątpliwości można zadać pytanie. Pan Maciej pomógł mi w uzyskaniu kredytu hipotecznego. Wszystko przebiegało bardzo profesjonalnie.Pozdrawiam
Marcin Przestrzelski
Marcin Przestrzelski
16:04 14 Dec 22
Profesjonalne podejście do klienta, rzetelna i kompleksowa obsługa, polecam
Natalia Sasinowska-Przestrzelska
Natalia Sasinowska-Przestrzelska
16:04 14 Dec 22
Profesjonalna obsługa i ogromna wiedza. Polecam 😉
Anna Ptak
Anna Ptak
06:05 26 Nov 22
Bardzo kompetentny doradca. Wszystko dokładnie tłumaczy i nigdy nie zostawia klienta z problemem. Polecam
Karol Mioduszewski
Karol Mioduszewski
12:16 07 Nov 22
Pełen profesjonalizm, wszystko jak trzeba. Super kontakt
Elżbieta Jastrzębska
Elżbieta Jastrzębska
19:56 03 Nov 22
Piotr Ptak
Piotr Ptak
15:07 03 Nov 22
Pełen profesjonalizm,polecam
Damian Jastrzębski
Damian Jastrzębski
13:46 03 Nov 22
Paulina Ma
Paulina Ma
11:57 19 Aug 22
Profesjonalista w każdym calu. Dokładnie, rzetelnie tłumaczy i cierpliwie wyjaśnia wszystkie aspekty związane z kredytem. Pomógł mi i mężowi w zdobyciu pieniędzy na dokończenie budowy domu. Bardzo łatwy kontakt, można dzwonić i spotykać się osobiscie. Przy okazjia życiowe podejście, zwraca uwagę na aspekty o których wcześniej nie myśleliśmy. Ogromy plus za wysoką kulturę osobistą. Ocena 10/10
Marta Dobosz
Marta Dobosz
11:31 22 Jul 22
Emilia Ceran
Emilia Ceran
10:57 22 Jul 22
Polecam Pana Macieja, bardzo rzetelny, fachowy, a przy tym "ludzki". Mówi,jak jest, nie owija w bawełnę. Pomocny w całym procesie, od niezobowiązującej rozmowy, do doprowadzenia do końca procesu kredytowego. Widać,że to jego pasja, a nie tylko praca.
Katarzyna Gałązka
Katarzyna Gałązka
10:58 11 Apr 22
Jestem bardzo zadowolona ze współpracy z Panem Maciejem. Pan Maciej dokładnie i rzeczowo odpowiadał na każde zadane pytanie. Sprawnie przeprowadził nas przez cały proces uzyskiwania kredytu.
Dorota D
Dorota D
19:50 03 Apr 22
Szczerze polecam pana Macieja! Posiada bardzo dużą wiedzę i wieloletnie doświadczenie. Dostałam do niego kontakt od kolegi, który wcześniej korzystał z jego pomocy. Pan Maciej poświęcił mi dużo czasu, tłumacząc wszelkie zawiłości związane z braniem kredytu, wyborem oprocentowania, spłatami rat, etc. Ponadto, jest to człowiek bardzo kontaktowy i o wysokiej kulturze osobistej. Tak się złożyło, że kredyt musiałam wziąć pod koniec roku, w dosyć niestabilnym czasie. Najpierw składałam wnioski o kredyt, potem je wycofywałam, potem składałam nowe... a pan Maciej cierpliwie mnie przez ten cały proces przeprowadził. Samą decyzję kredytową otrzymałam po ośmiu dniach od złożenia wniosku (wliczając w to Sylwestra, weekend noworoczny i Trzech Króli).
Andrzej Jóźwiak
Andrzej Jóźwiak
11:39 29 Mar 22
Jeśli miałbym brać kolejny kredyt, to ponownie z pomocą p. Macieja. Ma doświadczenie, dobry kontakt, zaangażowany.
Elka Recko
Elka Recko
16:02 10 Mar 22
Polecam Pana Macieja ,wraz z mężem jesteśmy zadowoleni z pomocy Pana Macieja ,pomógł nam w całym procesie dokumentacji kredytowej w każdej chwili pomocny , zna się na rzeczy ,człowiek na swoim stanowisku.
Aneta Kurpiewska
Aneta Kurpiewska
21:51 28 Feb 22
Pan Maciej to właściwa osoba na właściwym miejscu. Z całego serca polecam. Wiedza oraz doradztwo na najwyższym poziomie. Pan Maciej zawsze znajdzie czas, wszystko wytłumaczy, podpowie. Współpraca przebiegła naprawdę rzetelnie i sprawnie.
Monika Mikosz
Monika Mikosz
20:31 24 Jan 22
Jesteśmy bardzo zadowoleni, że spośród wszystkich ekspertów wybraliśmy Pana Macieja. Pełen profesjonalizm, pomoc na każdym etapie, cierpliwość i idealny kontakt. Polecam bardzo!
Magdalena SIEMIENIUK
Magdalena SIEMIENIUK
09:05 21 Jan 22
Z całego serca polecam współpracę z Panem Maciejem. Doskonale przygotował nas do całego procesu kredytowego. Zajął się wszystkimi formalnościami i nie musieliśmy się o nic martwić. Jesteśmy wdzięczni Panu za cierpliwość oraz naprawdę niewiarygodny profesjonalizm. Na pewno będziemy polecać Pana każdemu oraz jesteśmy pewni, ze jak będziemy w przyszłości potrzebować doradcy - zgłosimy się do Pana bez wahania. Jeszcze raz dziękujemy i pozdrawiamy 😃
Karolina Śliwka
Karolina Śliwka
20:18 04 Jan 22
Pan Maciej charakteryzuje się profesjonalnym podejściem do klienta. Sprawnie przeprowadził nas przez proces kredytowy, bardzo polecam 🙂
Zofia Sidorska
Zofia Sidorska
18:05 04 Jan 22
Bardzo polecam! Duży profesjonalizm i pełne zaangażowanie w pomoc klientowi. Cierpliwie wszystko tłumaczy, kontakt bezproblemowy. Jeśli ktoś nie chce się przebijać przez te wszystkie oferty albo się na tym nie zna bardzo polecam. Ogromna oszczędność czasu i nerwów. 🙂
Konrad Jesionowski
Konrad Jesionowski
12:45 04 Jan 22
Konrad
Konrad
11:32 04 Jan 22
Polecam pełen profesjonalizm oraz wyjątkowe w tej branży zaangażowanie
Piotr Sękiewicz
Piotr Sękiewicz
20:37 29 Dec 21
Wzorowa obsługa klienta. Cierpliwość i uprzejmość na najwyższym poziomie. Dokładność i po wielokroć tłumaczone meandry kredytowe. Dostępność i kompleksowość.
Pawel 115
Pawel 115
15:56 17 Dec 21
Łukasz Gieniusz
Łukasz Gieniusz
20:45 14 Dec 21
Każde spotkanie z Panem Maciejem jest rzeczowe i terminowe. Wszystko jest omówione od ogółu do szczegółu. Polecam każdemu ! Teraz dograliśmy kredyt gotówkowy, a w najbliższym czasie wrócimy również z hipoteką. Pełen profesjonalizm i ogromna wiedza. POLECAM !!
Paulina Glińska
Paulina Glińska
07:21 08 Dec 21
Jestem bardzo zadowolona z pomocy Pana Macieja przy doborze kredytu, jak i przeprowadzeniu przez cały proces.Polecam!
Aneta Drywulska
Aneta Drywulska
16:18 30 Nov 21
Bardzo dobra pomoc w wyborze kredytu hipotecznego oraz przeprowadzenie przez cały proces. Polecam w 100%
Marcin Lewicki
Marcin Lewicki
12:19 25 Nov 21
MrCzitos
MrCzitos
14:15 23 Nov 21
Przemysław Wołowiec
Przemysław Wołowiec
15:24 08 Sep 21
Bardzo profesjonalne podejście do klienta, Pan Maciej potrafi wszystko wytłumaczyć dokładnie osobie, która jest zielona w temacie kredytów. Wszystko udało się załatwić szybko i bezproblemowo, na pomoc można liczyć nawet po otrzymaniu kredytu. Polecam z czystym sumieniem.

[email protected]
z Warszawy właśnie umówił spotkanie

[email protected]
z Warszawy właśnie umówił spotkanie