Kredyt Na Budowę Domu - Wszystko Co Musisz Wiedzieć!

Budowa domu wymaga od inwestora dużo poświęceń i poważnych nakładów finansowych. Mimo to dla wielu osób poszukujących swojego lokum jest dobrą alternatywą wobec zakupu mieszkania.
Jeśli planujesz budowę domu i potrzebujesz zaciągnąć kredyt na budowę domu musisz przygotować się na bardziej skomplikowany proces niż w innych kredytach hipotecznych.

Kredyt na budowę domu- czy muszę mieć działkę?

Część banków pozwala sfinansować zakup działki i budowę domu jednym kredytem. Są to jednak nieliczne instytucje, a sama procedura otrzymania takiego kredytu jest uciążliwa i czasochłonna.
Czasem lepiej jest sfinansować kredytem sam zakup działki. Następnie przygotować dokumentację niezbędną do budowy i wtedy ubiegać się o kredyt na budowę domu. Możesz zrobić to w tym samym banku, w którym masz kredyt na zakup działki (jako drugi kredyt zabezpieczony na tej samej nieruchomości). Możesz też zrobić to w innym banku. Wtedy twój nowy kredyt przeznaczony będzie na spłatę kredytu na zakup działki i w dalszej kolejności budowę domu. W efekcie będzie tylko jeden kredyt, co za tym idzie jedna rata, co znacznie upraszcza sprawę. Jeśli masz już kredyt na zakup działki w banku X, to żaden inny bank nie udzieli Ci kredytu na budowę domu bez spłaty kredytu na zakup działki. Generalnie chodzi tu o bezpieczeństwo banku – żaden z nich nie chce zabezpieczać się na drugim miejscu po innym banku. W przypadku braku spłaty kredytu byłby dopiero drugą instytucja w kolejności do dochodzenia swoich roszczeń, co jest nieakceptowalne.

Jeśli posiadasz już działkę możesz od razu przejść do następnego kroku i przygotować dokumentację.

Kredyt na budowę domu – powierzchnia działki

Bardzo ważna jest powierzchnia działki. Idealnie jest gdy działka jest mniejsza niż 3.000 m2 – wtedy każdy bank może ją zaakceptować. Jeżeli powierzchnia działki jest większa niż 3.000 m2 część banków odmówi Ci udzielenia kredytu na budowę domu. W myśl starych zasad dotyczących obrotu ziemią rolną część banków do dziś nie akceptuje takich działek jako zabezpieczenie kredytu. Wynika to również z mniejszej płynności takiego zabezpieczenia… Po prostu trudniej jest sprzedać większą działkę. Aktualnie działki większe niż 3.000 m2 zaakceptują BNP Paribas, ING, PKO BP i banki spółdzielcze. Jeśli zaś Twoja działka ma powierzchnię powyżej 1ha będziesz mieć problem z zaakceptowaniem jej przez banki. W takim wypadku proponuję ją podzielić na kilka mniejszych i dopiero wtedy zacząć ubiegać się o kredyt na budowę domu.
Po pierwsze będziesz mieć więcej banków do wyboru, więc Twoje szanse na tańszy kredyt wzrosną. Do tego jako zabezpieczenie kredytu dasz dla banku mniejszą działkę. Pozostała część nie będzie obciążona hipoteką – będziesz mógł rozporządzać tym majątkiem (np. sprzedać, darować itp.) bez zgody banku.

Kredyt na budowę domu - dokumenty

Projekt budowlany to dokument, od którego musisz zacząć. Na tym etapie bardzo ważne jest dopasowanie go do własnych oczekiwań i określenie niezbędnych powierzchni. Jest to o tyle istotne, że każdy bank uzależnia koszty budowy domu od jego powierzchni. Najczęściej mnoży się powierzchnię użytkową domu (w rozumieniu banku powierzchnia użytkowa to nie zawsze wartość tej powierzchni z projektu) przez minimalny koszt budowy 1m2 obowiązujący w danym banku.

Co za tym idzie im większa powierzchnia tym wyższe koszty budowy. To zazwyczaj oznacza wyższy kredyt, na który nie zawsze będziesz mieć zdolność kredytową.
Kolejny dokument wymagany przez bank przy kredycie na budowę domu to pozwolenie na budowę lub zgłoszenie o budowie. Ważne aby wydany dokument miał pieczęć o ostateczności decyzji lub adnotację o braku sprzeciwu. W końcu bank musi wiedzieć, że decyzja nie została zaskarżona.

Pozostałe dokumenty to:
– Podstawa nabycia działki (najczęściej jest to akt notarialny, jest bardzo istotny jeżeli działkę nabyłeś w spadku lub darowiźnie),
– numer KW (jeśli w Księdze Wieczystej są jakieś wzmianki o złożonych wnioskach trzeba będzie je wyjaśnić),
– wypis z rejestru gruntów oraz kopia mapy ewidencyjnej (nie daj się naciągnąć na wyrys z mapy ewidencyjnej – widać na nim mniej niż na kopii tej samej mapy, a kosztuje kilkukrotnie więcej),
– projekt zagospodarowania działki (często jako załącznik do samego projektu budowlanego),
– dziennik budowy z wpisanym kierownikiem budowy (bank zazwyczaj chce kopię pierwszej strony oraz wszystkich stron z wpisami).

 

Kredyt na budowę domu - oszacuj swój budżet

Na początek oszacuj z ekipą budowlaną lub kimś z branży szacunkowy koszt budowy wybranego przez Ciebie domu. Najlepiej jest to robić już na etapie wyboru projektu. W takiej sytuacji unikniesz wyboru projektu domu, na który po prostu nie będzie Cię stać.
Przelicz swoje środki własne, a następnie oblicz ile Ci brakuje i sprawdź swoją zdolność kredytową oraz szacunkowe koszty kredytu (przede wszystkim wysokość przyszłej raty).
Możesz udać się do swojego banku lub skorzystać z usług doradcy finansowego. Pamiętaj, że poszczególne banki mają inne metody oceny zdolności i różne oferty. Doradca Finansowy w przeciwieństwie do specjalisty z banku ma dostęp do wielu banków. Co za tym idzie łatwiej jest mu dopasować ofertę do Ciebie i Twoich oczekiwań.

Proponuję dwa razy zastanowić się nad kwotą kredytu. Z doświadczeń moich i moich klientów wynika, że zawsze coś będzie niedoszacowane i lepiej jest założyć kwotę o np. 20% większą niż planujesz. Jeśli weźmiesz pod uwagę choćby możliwy wzrost cen materiałów czy robocizny możesz uniknąć sytuacji, w której zabraknie Ci pieniędzy.
Gdyby tak się stało musisz dołożyć z własnej kieszeni… jeśli nie zrealizujesz tego, na co umawiasz się z bankiem ten może nie wypłacić ci kolejnej transzy kredytu, nie rozliczyć go, a w skrajnym wypadku nawet wypowiedzieć.

Jeśli zaś zostanie Ci nadwyżka kredytu (co w zasadzie się nie zdarza) w zależności od banku możesz:
– nie podejmować ostatniej transzy (pod warunkiem, że wykonałeś już zakres robót uzgodnionych z bankiem i transze były odpowiednio podzielone),
– po prostu nadpłacić kredyt – w takiej sytuacji saldo kapitału pomniejszy się o nadpłacaną kwotę i Twoje dalsze raty zmniejsza się lub skróci się okres kredytowania (od nadpłacanej kwoty nie zapłacisz dalszych odsetek).

Kredyt na budowę domu - min. cena 1m2

Każdy z banków obliczy minimalną kwotę potrzebną na wybudowanie konkretnego domu. Banki maja swoje wskaźniki cenowe dotyczące minimalnej ceny budowy 1 m2. W zależności od banku wartość wskaźnika waha się w przedziale od 2.000 zł do nawet 4.500 zł. Jak widać ich rozpiętość jest bardzo duża. W zależności od wybranego banku minimalny koszt budowy może znacznie się od siebie różnić.

Aby policzyć minimalne koszty budowy banki przemnożą obowiązujący w nich wskaźnik przez powierzchnię użytkową  domu. Od otrzymanego wyniku odejmą Twój wkład własny i otrzymamy kwotę kredytu.

WAŻNE! Jako powierzchnię użytkową banki nie zawsze przyjmą wartość powierzchni użytkowej z projektu. Bardzo często do wartości z projektu doliczą np. powierzchnię garażu czy też piwnicy. Wartości te w projekcie nie będą ujęte jako powierzchnia użytkowa. Takie działanie bardzo mocno wpływa na minimalny koszt budowy liczony przez bank.

Biorąc pod uwagę powyższe minimalny koszt budowy domu może różnić się wręcz kilkukrotnie.
Dla przykładu budowa domu o powierzchni użytkowej 120m2 z 30m2 garażem może wynosić:

120 x 2.000 zł = 240.000 zł (co oczywiście przy dzisiejszych cenach jest wartością znacznie zaniżoną do realiów)

lub 150 (czyli 120m2 + powierzchnia garażu 30m2) x 4.500 zł = 675.000 zł (a więc prawie trzykrotność 240.000 zł).

Zatem bardzo ważne jest omówienie tego aspektu z Doradcą Finansowym i dopasowanie wyboru banku do Twoich możliwości finansowych. Dotyczy to przede wszystkim wysokości przyszłej raty jak i oczekiwań co do kwoty kredytu.

Kredyt na budowę domu - kosztorys

Kolejny etap to przygotowanie kosztorysu budowy na drukach bankowych.
Na samym początku trzeba określić czy chcemy budować do stanu deweloperskiego czy “pod klucz”. Jest to bardzo istotne przy poszczególnych pozycjach w samym kosztorysie.

Z doświadczenia w wypełnianiu kosztorysów zawsze staram się je upraszczać do granic możliwości niż go uszczegóławiać. W końcu mniej pozycji na kosztorysie to mniej pozycji do rozliczenia z bankiem.

Uzupełniając kosztorysy do kilku banków czeka Cię dość trudne zadanie. Niestety nie da się ich kopiować z druku banku X na druk banku Y. Każdy z banków ma inne podejście do tematu (kosztorys potrafi zawierać zarówno 10 jak i 50 pozycji!).

PAMIĘTAJ! Dobrze przygotowany kosztorys  to podstawa jeśli nie chcesz mieć problemu przy rozliczeniu transz! Zanim oddasz kosztorys do banku sprawdź dwukrotnie czy za wpisane kwoty jesteś w stanie wybudować poszczególne etapy budowy.

Kredyt na budowę domu - Złożenie wniosków kredytowych

Na tym etapie musisz mieć przygotowane dokumenty dotyczące budowy oraz dokumenty dotyczące zatrudnienia. Wnioski kredytowe wraz z załącznikami mogą wydawać się dość skomplikowane do uzupełnienia.
Doradca Finansowy pomoże Ci uzupełnić druki bankowe, które złoży do oceny w poszczególnych bankach. Ja zawsze proponuję złożenie dokumentów do kilku banków (zazwyczaj 3). W takim wypadku po pierwsze masz większą szansę na kredyt. Po drugie mając decyzje kredytowe z kilku banków łatwiej będzie Ci negocjować warunki kredytu w poszczególnych bankach.

Dokumenty przesłane do banków są weryfikowane przez bank pod kątem kompletności, a następnie trafiają do analizy przez bankowych analityków. Wg ustawy o kredycie hipotecznym bank ma obowiązek wydać Ci decyzję w 21 dniu od dostarczenia kompletu dokumentów. W praktyce jednak termin ten nie jest respektowany przez banki. W końcu szacują one swoje ryzyko kredytowe i chcą to zrobić dobrze.

Jeśli po przeanalizowaniu dokumentów przez bank dostaniesz decyzję pozytywną koniecznie sprawdź jej warunki zanim podpiszesz umowę!

Ja praktykuję przesłanie draftu umowy klientom na kilka dni roboczych przed jej podpisaniem. Dużo wygodniej będzie Ci dokładnie się z nią zapoznać we własnym domu, gdzie bez pośpiechu (i pracownika banku nad głową 🙂 ) możesz ją przeczytać nawet kilkukrotnie. Zazwyczaj proszę też klientów o zaznaczenie wszystkiego, co będzie niejasne, niezrozumiałe itp. abyśmy mogli wszystko wyjaśnić. Daje to bardzo duży komfort pójścia na podpisanie umowy z pełną świadomością jej zapisów.

Kredyt na budowę domu - rozliczanie transz

Ubiegając się o kredyt na budowę domu musisz wiedzieć, że środki z kredytu nie są wypłacane od razu w całości. Przyznany kredyt dzielony jest na transze, które bank będzie Ci wypłacał wraz z postępem prac budowalnych. To kiedy i czy otrzymasz kolejną transze zależy od wykonanych prac i kosztorysu wraz z harmonogramem budowy.

Ilość i kwoty transz

To na ile transz zostanie podzielony Twój kredyt na budowę domu zależy od kilku czynników. Są to kwota kredytu, aktualne zaawansowanie budowy i wewnętrzne regulacje banku. Czasem kwoty poszczególnych transz nie mogą być wyższe niż np. 50% aktualnego zaangażowania. 

Dla przykładu jeśli dopiero rozpoczynasz budowę o wartości 400.000 zł na działce wartej 100.000 zł transze mogą wyglądać tak:

1. 50% x 100.000 zł = 50.000 zł (połowa wartości działki),

2. 50% x 150.000 zł (wartość działki + kwoty uruchomionych transz) = 75.000 zł,

3. 50% x 225.000 zł (połowa wartości z poprzedniego etapu) = 112.500 zł,

4. 50% x 337.500 (połowa wartości sumy poprzednich etapów) = 168.750 zł (w tym wypadku będzie to 162.500 zł – właśnie tyle pozostało do 400.000 zł).

Czasem mogą to być 3 transze w podziale 30/40/30 tj.:

1. 30% x 400.000 zł = 120.000 zł,

2. 40% x 400.000 zł = 160.000 zł,

3. 30% x 400.000 = 120.000 zł.

A w jednym z banków standardowo mamy podział na 2 transze w stosunku 40/60. Będzie to odpowiednio 160.000 zł i 240.000 zł.

Przyznasz, że dużo łatwiej byłoby prowadzić budowę dostając od banku transze o większej wartości. Kwota w wysokości 50.000 zł przy budowie domu potrafi zniknąć w mgnieniu oka.

W kredycie na budowę domu bardzo ważny jest też sposób rozliczania transz przez bank. W zasadzie rozróżniamy dwa różne warianty tj. na faktury lub zdjęcia z kosztorysem powykonawczym. Już na pierwszy rzut oka rozliczanie na faktury będzie dużo bardziej uciążliwe niż wariant ze zdjęciami i kosztorysem.
Ja, za wyjątkiem budowy z generalnym wykonawcą, polecam rozliczenia na zdjęcia i kosztorys. W tym wypadku bank sprawdza czy dany etap budowy został wykonany oraz dokumentuje to zdjęciami. Przy tym sposobie rozliczeń nie istotne są koszty poniesione na poszczególne prace, a sam fakt ich wykonania. Dodatkowo bank nie będzie Ci narzucał jakich materiałów masz użyć… w końcu to Twój dom i to Ty o tym decydujesz. Dla przykładu przy rozliczaniu płytek w łazience nie istotny jest ich kolor, faktura czy też rozmiar. Po prostu w łazience musisz “położyć” płytki niezależnie czy będzie to kolorowa mozaika 1cm x 1cm czy marmurowy spiek w wymiarze 1,20m x 2,40m.

Przyznasz, że to dużo łatwiejsze niż zbieranie wszystkich faktur.

Kredyt na budowę domu - czas na wybudowanie

W każdym z banków składając wniosek o kredyt na budowę domu musisz określić w jakim czasie zamierzasz ukończyć przedsięwzięcie. Maksymalny termin w bankach waha się między 24 lub 36 miesięcy.
Przy budowie domu systemem gospodarczym kredytobiorcy wybierają okres 2 lat. Przy tradycyjnej technologii budowy i warunkach atmosferycznych zimą jest to rozsądny termin. Pozwala on na całkowite zrealizowanie budowy wraz z ukończeniem jej na papierze.
Do banku musisz dostarczyć pozwolenie na użytkowanie lub zgłoszenie zakończenia robót budowlanych. Oczywiście w zależności czy budowa była realizowana w oparciu o pozwolenie na budowę czy też zgłoszenie.

Kredyt na budowę domu - karencja w spłacie kapitału

Kredyt na budowę domu to specyficzny rodzaj kredytu zwany kredytem budowlano – hipotecznym. Dopóki kredyt na budowę domu nie będzie uruchomiony w całości do spłaty będą tylko odsetki od uruchomionej kwoty. Okres ten nazywa się karencją w spłacie kapitału.
Może nie jest to idealne rozwiązanie z punktu widzenia kosztów. W trakcie trwania karencji nie spłacasz kapitału, co oznacza, że kredyt “stoi w miejscu”. Z drugiej zaś strony płacone przez Ciebie raty w okresie karencji są znacznie niższe niż te docelowe. Pozwala to na angażowanie w budowę wszystkich nadwyżek finansowych, które posiadasz. Jest to szczególne wygodne gdy mieszkasz w innej nieruchomości i ponosisz koszty jej utrzymania (a czasem jeszcze najmu). W takiej sytuacji niejednokrotnie płatność całej raty kredytu byłaby wręcz niemożliwa.

W momencie zakończenia budowy (najwcześniej po uruchomieniu przez bank wszystkich środków) kredyt zmienia się w typowy kredyt hipoteczny. Od tej pory w ratach kredytu spłacasz już kapitał i odsetki.

Kredyt na budowę domu - wkład własny

Kredyt na budowę domu jak każdy inny kredyt hipoteczny wymaga od Ciebie udokumentowania posiadania tak zwanego wkładu własnego. Najczęściej pojawiającym się pytaniem jest “czy działka może być wkładem własnym?”.

Odpowiedź jest bardzo prosta… TAK. Oczywiście pod warunkiem, że działka nie jest obciążona innym kredytem hipotecznym np. na jej zakup. Bank określi wartość działki na podstawie jej wyceny i taką kwotę przyjmie jako Twój wkład własny. 

Generalnie wszystkie Twoje środki zaangażowane do tej pory w budowę też będą zakwalifikowane jako środki własne. Mogą to być:

– wykonane już prace budowlane (wartość jako kwoty z kosztorysu lub faktur),

– opłacone faktury za materiały i roboty budowlane.

Bank weźmie też pod uwagę środki pieniężne, które posiadasz i chcesz przeznaczyć na budowę domu.
Czasem bank może wymagać zaangażowania ich przed uruchomieniem kredytu (zwłaszcza, gdy wartość działki stanowi mniej niż wymagany wkład własny). Czasem natomiast możesz te środki zaangażować w trakcie trwania budowy. W tak zwanym finansowaniu naprzemiennym (jak sama nazwa wskazuje część etapów budowy finansuje bank, a część Ty). W takim wypadku zazwyczaj musisz posiadać określoną kwotę na rachunku bankowym, lokacie itp. na dzień wydania decyzji kredytowej.

Kredyt na budowę domu - wycena bankowa czy operat?

W trakcie procesowania wniosku o kredyt na budowę domu (tak jak przy każdym innym kredycie hipotecznym) bank będzie analizował wartość nieruchomości. Będzie to robił na podstawie wewnętrznej wyceny lub operatu szacunkowego (wykonanego przez rzeczoznawcę majątkowego) dostarczonego przez klienta. Coraz częściej zdarza się, że banki wymagają wyceny bankowej zleconej przez bank. Ma to na celu ograniczenie wpływu klienta na wartość wyceny – koniec końców bank szacuje jednak swoje ryzyko. Skutkuje to tym, że nie akceptują operatów zewnętrznych tj. tych dostarczanych przez klientów.

W przypadku wycen przy kredycie na budowę domu mamy do czynienia z nietypową wyceną. Bank potrzebuje w zasadzie dwóch wycen tzn. wyceny na dzień dzisiejszy i wyceny na moment zakończenia budowy (wartość przyszła). Wartość obecna określi Twoje aktualne zaangażowanie, a zatem wkład własny. Wartość przyszła natomiast określi docelową wartość zabezpieczenia, poziom LTV, oraz wartość wymaganego wkładu własnego. Sytuacja idealna jest wtedy gdy wartość obecna stanowi minimum 20% wartości przyszłej.

Jeśli bank akceptuje dostarczenie operatu szacunkowego przez klienta nie oznacza to, że przyjmie wartości nieruchomości wprost z wyliczeń rzeczoznawcy. Zdarza się, że analitycy bankowi “obcinają” wartość z operatu porównując ją z wartościami nieruchomości podobnych z listy transakcji dostępnych w banku. Najczęściej obliczają średnią cenę metra kwadratowego dla nieruchomości podobnych z okolicy i mnożą ją przez powierzchnię użytkową Twojej nieruchomości. Zdecydowanie częściej to zjawisko zdarza się w przypadku nieruchomości zlokalizowanych w małych miejscowościach niż w dużych miastach. To samo dotyczy nieruchomości nietypowych np. 3kondygnacyjny dom o powierzchni 350m2 z lokalem usługowym na parterze… takich nieruchomości zazwyczaj nie ma za dużo w zasobach banku i ciężko jest określić ich wartość.

Reasumując składając wniosek kredytowy o kredyt na budowę domu nie zlecałbym od razu wykonania operatu szacunkowego przez rzeczoznawcę. W pierwszej kolejności skonsultuj to z Doradcą Finansowym. Ten znając wymagania banku od razu powinien móc określić czy warto to zrobić czy operat ten będzie w danym banku bezużyteczny.

FAQ

Kredyt na budowę domu - Najczęściej Zadawane Pytania

Czy działka jest wkładem własnym?

Oczywiście, że TAK! (pod warunkiem, że nie jest obciążona kredytem). Wartość działki jak i inne poniesione przez Ciebie nakłady na budowę bank potraktuje jako zaangażowany przez Ciebie wkład własny.

Kiedy i jak bank wypłaci pieniądze?

Bank wypłaci Ci pieniądze w transzach po spełnieniu warunków wypłaty kredytu (zazwyczaj wpis hipoteki do KW, ubezpieczenie nieruchomości od ognia powodzi i innych zdarzeń losowych oraz zaangażowaniu środków własnych). Wysokość transz i ich ilość zależy od wartości aktualnego zaangażowania, kwoty kredytu i regulacji wewnętrznych banku.

Czy muszę zbierać faktury?

To zależy od banku. Są 2 sposoby rozliczania transz tj. na faktury lub kosztorys powykowanczy i zdjęcia (ten jest znacznie łatwiejszy do rozliczeń).

W którym banku dostanę najlepszy kredyt na budowę domu?

Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Każdy klient, jego oczekiwania i możliwości są inne w związku z czym dobry kredyt to taki dopasowany do Ciebie. Skontaktuj się z Doradcą Finansowym, powiedz na czym Ci zależy i z jego pomocą wybierz najlepszą dla Ciebie ofertę.

Tak Oceniają Mnie Klienci:

Marcin Lewicki
Marcin Lewicki
12:19 25 Nov 21
MrCzitos
MrCzitos
14:15 23 Nov 21
Przemysław Wołowiec
Przemysław Wołowiec
15:24 08 Sep 21
Bardzo profesjonalne podejście do klienta, Pan Maciej potrafi wszystko wytłumaczyć dokładnie osobie, która jest zielona w temacie kredytów. Wszystko udało się załatwić szybko i bezproblemowo, na pomoc można liczyć nawet po otrzymaniu kredytu. Polecam z czystym sumieniem.
Piotr Drabik
Piotr Drabik
15:19 06 Sep 21
Mimo kilku wpadek wysoko oceniam kompetencje Pana Macieja. Pan Maciej posiada szeroką wiedzę, jest cierpliwy, odznacza się zaangażowaniem oraz wysoką kulturą osobistą. Ponadto responsywność Pana Macieja jest niebywała, co jest szczególnie istotne.
Milena Sulewska
Milena Sulewska
14:28 31 Aug 21
Szczerze polecam! Pełen profesjonalizm, wysokie zaangażowanie. Indywidualne podejście do klienta. 10/10.
Mkr
Mkr
18:25 25 Aug 21
Marcin Rećko
Marcin Rećko
13:34 25 Aug 21
Polecam z uwagi na duży profesjonalizm, zaangażowanie i cierpliwość. Bardzo szeroki wachlarz oferty finansowej i idealny dobór do naszych potrzeb. Dziękuję
Jakub Sadowski
Jakub Sadowski
13:23 25 Aug 21
Pan Maciek pomógł nam w całej papierologi ktora była dla mnie czarna magia. Z jego pomocą udało nam się spełnić marzenie o własnym kącie. czystym sumieniem polecam!
Joanna Chołko
Joanna Chołko
22:33 13 Jul 21
Polecam pana Maćka. Bardzo dobra obsługa i profesjonalizm. Informuje na bieżąco o postępach w kredycie. Przedstawia wszystkie opcje i rozwiązania, a także ewentualne ryzyko. Dobry kontakt oraz elastyczność spotkań.
Karolina Szewczyk
Karolina Szewczyk
21:02 12 Jul 21
Pan Maciej cechuje się bardzo profesjonalnym podejściem. Ponadto cierpliwie i w przystępny sposób odpowiada na wszystkie pytania. Polecam serdecznie !!!
Gosia Ochenkowska
Gosia Ochenkowska
16:24 06 Jul 21
Mariusz Kulikowski
Mariusz Kulikowski
12:50 05 Jul 21
Firma mega polecam kazdemu
rafal ra
rafal ra
11:49 05 Jul 21
Bardzo profesjonalne podejście do klienta. Pan Maciej zawsze znajdzie czas na omówienie i wytłumaczenie wszelkich spraw związanych z kredytem mieszkaniowym. Bardzo dobry kontakt telefoniczny a także mailowy. Bardzo duże zaangażowanie w załatwieniu kredytu,oraz informowanie na bieżąco o postępach. Razem z żoną dziękujemy Panu Maciejowi za pomoc w spełnieniu marzenia o własnych czterech kątach. Serdecznie Polecam!🙂👍
Adrian Sosnowski
Adrian Sosnowski
11:36 05 Jul 21
Serdecznie polecam współpracę z Panem Maciejem. Bardzo konkretny człowiek, duża wiedza, super podejście do klienta. Pomaga na każdym etapie ubiegania się o kredyt. Odpowiada konkretnie na wszystkie pytania i wątpliwości.
Алёна Косова
Алёна Косова
11:32 05 Jul 21
Dziękuję za pomoc. Jesteście profesjonalistami. Polecam!
Sylwia Kulikowska
Sylwia Kulikowska
11:29 05 Jul 21
Super doradca kredytowy, pełen profesjonalizm, polecam każdemu kto chciałby wziąć kredyt. My z mężem jesteśmy bardzo zadowoleni. 👍
Patrycja Kraska
Patrycja Kraska
07:51 23 Apr 21
Serdecznie polecam Pana Macieja. Niczym nie musieliśmy się martwić przy braniu kredytu, Pan Maciej przeprowadził nas przez caly proces bez żadnych problemów. W pełni profesjonalny, zawsze służył pomocą. Polecam!
Elwira Jemielity
Elwira Jemielity
18:12 22 Apr 21
Razem z mężem jesteśmy bardzo zadowoleni z pomocy Pana Macieja. Dyspozycyjność oraz profesjonalizm sprawiły, że proces uzyskania kredytu przebiegł bardzo sprawnie. Serdecznie polecamy 🙂
Lidia Taranek
Lidia Taranek
16:38 19 Apr 21
Doradca na prawdę godny polecenia! Co ciekawe - odległość prawie 400km kompletnie nie miała tutaj znaczenia. Od Pana Macieja dowiedziałam się nawet więcej niż od "lokalnego doradcy"...Wszystko wyjaśnione profesjonalnie i przede wszystkim w zrozumiałym języku (co jest bardzo ważne, gdy z kredytem ma się do czynienia pierwszy raz).Znajomość branży i aktualnej sytuacji na rynku - 100%. Nie były potrzebne żadne poprawki czy dodatkowe dokumenty dla banku, co skutkowało na prawdę szybkim przyznaniem kredytu.Cieszę się, że przypadkowo (poprzez media społecznościowe) poznałam Pana Macieja i nawiązałam współpracę.Lepiej trafić nie mogłam ! 😉
Cezary Mielczarczyk
Cezary Mielczarczyk
16:08 19 Apr 21
Polecam jak najbardziej. Wszystko wytłumaczone od A do Z.
Marta B
Marta B
15:01 19 Apr 21
Polecam serdecznie. Pan Maciej ma ogromne doświadczenie, zawsze służy pomocą, chętnie odpowiada na pytania. Jest skuteczny i profesjonalny w tym co robi.100% satysfakcji klienta!
Joanna Wanczewska
Joanna Wanczewska
14:57 19 Apr 21
Profesjonalne podejście do klienta, bardzo miła atmosfera no i kredyt załatwiony pozytywnie, jestem zadowolona i szczerze polecam
Magda Xyz
Magda Xyz
14:52 19 Apr 21
Jak najbardziej polecam Pana Macieja, to profesjonalista który zna się na swojej pracy. Do każdego klienta podchodzi indywidualnie, odpowiada na wszystkie pytania, cierpliwie wszystko tłumaczy. Dzięki niemu cały proces uzyskania kredytu przebiega sprawnie oraz skutecznie.
katarzyna chudzik
katarzyna chudzik
14:36 19 Apr 21
Pełen profesjonalizm! Otwartość, świetny kontakt z klientem. Polecamy każdemu kto stoi przed wyborem doradcy finansowego. Pana Macieja cechuje wielka wiedza, doświadczenie i wysoka kultura osobista. To był najlepszy wybór.
Wojciech Szymaniuk
Wojciech Szymaniuk
14:06 19 Apr 21
Dzięki pomocy i profesjonalnemu podejściu Pana Macieja bez przeszkód zdołaliśmy załatwić sprawę. Z czystym sumieniem polecamy 🙂
Bartosz Kolodziejczyk
Bartosz Kolodziejczyk
13:54 19 Apr 21
Bardzo polecam Pana Macieja. Pełen profesjonalizm, jasno i klarownie wyjaśnia kolejne kroki przy załatwianiu kredytu. Nie ma żadnego problemu w kontakcie z Panem Maciejem. Polecam w 100%.
Paweł Modzelewski
Paweł Modzelewski
13:54 19 Apr 21
Paweł Sawczuk
Paweł Sawczuk
13:51 19 Apr 21
Grześ S
Grześ S
08:14 12 Mar 21
Serdecznie polecamy usługi Pana Macieja dla wszystkich którzy starają się o udzielenie kredytu hipotecznego.Pan Maciej gwarantuje:1. Szybki i stały kontakt nie tylko w trakcie całego procesu przygotowania, wyboru ofert kredytowych i finalnie procedury udzielania kredytu hipotecznego, a także niezobowiązująco doradza w pozostałych formalnościach po udzieleniu kredytu;2. Wsparcie merytoryczne, na rzadko spotykanym obecnie, bardzo wysokim poziomie;3. Rozważne doradztwo przy wyborze ofert kredytów hipotecznych.Grzegorz Sasinowski
Andrzej Lutrzykowski
Andrzej Lutrzykowski
18:58 11 Mar 21
Z czystym sumieniem polecam Pana Macieja bardzo dobre podejście do klienta wszystko bardzo szczegółowo wytłumaczył związane z kredytem i zawsze można liczyć na jego pomoc dzięki niemu bardzo szybko przebiegła procedura z uzyskaniem kredytu naprawdę godny polecenia
Magda Barczynska
Magda Barczynska
11:13 11 Mar 21
Polecam z całego serca! Wspolpraca przebiegła sprawnie i z zadowalającym efektem. Cieszę się, że przypadkiem trafiłam na pana Macieja i napewno wrócę jeśli będzie taka potrzeba i będę polecać dalej!
Marlena Żuk
Marlena Żuk
14:37 24 Feb 21
Polecam serdecznie! Bardzo profesjonalne podejście do klienta. Wysoki poziom wiedzy, Pan Maciej odbiera wszystkie telefony i szybko odpowiadał na nasze pytania. Całość załatwiliśmy na odległość. Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z Panem Maciejem.
AndziaSt84
AndziaSt84
21:37 13 Feb 21
Profesjonalnie, kompleksowo, cierpliwie.Z czystym sumieniem mogę polecić Pana Macieja, z pewnością jest ekspertem w swojej dziedzinie. Przeprowadził mnie przez cały proces związany z uzyskaniem kredytu. Dziękuję 😀
Marek Piotrowski
Marek Piotrowski
19:38 05 Feb 21
Ewa Chilińska
Ewa Chilińska
20:57 26 Jan 21
Polecam serdecznie 🙂
Maciek Sokolowski
Maciek Sokolowski
13:10 26 Jan 21
Pan Maciej jest poprostu profesjonalista w tym co robi. Polecam w 100%.
Marta
Marta
19:16 21 Jan 21
Pan Maciej to profesjonalista przez duże P. Przeprowadził nas przez cały proces uzyskania kredytu jak małe dzieci za rączkę. Spokojnie i w prosty sposób tłumacząc każdy krok. Miły, kulturalny człowiek gotowy odpowiedzieć na każdą napotkaną zagwozdkę, która się po drodze pojawiała. Polecam. Komu jak komu, ale temu Panu można naprawdę zaufać i niczym się nie przejmować.
Iwo Kurza
Iwo Kurza
11:47 21 Jan 21
Polecam wszystkim ubiegającym się o kredyt, mimo moich wyjazdów, wszystko dało się załatwić sprawnie i szybko. Pan Maciej wytłumaczył zasady działania kredytów jasno i przejrzyście.
Maciej Sasinowski
Maciej Sasinowski
15:28 20 Jan 21
Sprawa załatwiona szybko i sprawnie ze strony doradcy jedyny problem był już podstronie banku, który prawie 2 miesiące procesował wniosek więc należało uzbroić się w cierpliwość. Ogolnie polecam.
Łukasz Ptak
Łukasz Ptak
14:46 20 Jan 21
Bardzo dobry doradca finansowy. Wysoki poziom wiedzy i profesjonalne podejście do klienta. Zdecydowanie polecam i pozdrawiam!
Karolina D
Karolina D
17:28 01 Jan 21
Profesjonalna pomoc, serdecznie polecamy
Mateusz Kozikowski
Mateusz Kozikowski
14:47 02 Dec 20
Serdecznie polecamy wszystkim ubiegającym się o kredyt. Przy pomocy Pana Macieja, skomplikowany proces uzyskania kredytu hipotecznego i zakupu nieruchomości staje się bardzo prosty, przejrzysty i zrozumiały. Pan Maciej wytłumaczy wam wszystkie zasady i warunki uzyskiwania kredytów, odpowie na wszystkie pytania, przedstawi najlepsze oferty, pomoże w zebraniu odpowiedniej dokumentacji oraz dosłownie "poprowadzi za rękę" przez całą procedurę kredytową. Nie mogliśmy lepiej trafić!
Mariusz Duszyński
Mariusz Duszyński
17:47 26 Nov 20
Ponad dwa lata temu staraliśmy się o kredyt na mieszkanie ale nie wyszło. Gdy spotkaliśmy Pana Macieja to na początku mieliśmy z żoną pewne wątpliwości ale zostały rozwiane w tempie ekspresowym. Pan Maciej jest profesjonalistą przez duże P. Udało się i z czystym sumieniem będziemy polecać innym osobom
Katarzyna Malinowska
Katarzyna Malinowska
08:12 13 Nov 20
Polecam współpracę z p. Maciejem. Załatwienie kredytu poszło szybko i sprawnie!!
Żukowska Anastazja 22
Żukowska Anastazja 22
00:16 11 Nov 20
Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z Panem Maćkiem. Jest bardzo sumienny, ODBIERA WSZYSTKIE TELEFONY, zawsze służył nam dobrą radą podczas wielu formalności związanych z kredytem oraz ubezpieczeniem. W bardzo krótkim czasie udało nam się zakończyć wszelkie formalności w związku z zakupem domu . (mimo nieciekawej sytuacji epidemiologicznej) Dziękujemy za życzliwość oraz pomoc. Serdecznie polecamy. Milena i Bernard Żukowscy
Damian
Damian
16:40 27 Oct 20
Uzyskanie kredytu z Panem Maciejem przebiegło bardzo profesjonalnie i miło. Można dowiedzieć się o wiele więcej niż w placówce banku z pracownikiem. Polecam gorąco współpracę z Panem Maciejem każdemu kto będzie przechodził przez ten etap. Doradztwo jest bardzo pomocne i jak widać na moim przykładzie owocne. Jeszcze raz polecam
Patrycja Osińska
Patrycja Osińska
14:23 27 Oct 20
Polecam serdecznie! Bardzo profesjonalne podejście do klienta. Wszystko dokładnie omówione i wytłumaczone. Pan Maciej zawsze znajdzie rozwiązanie trudnej sytuacji. Duże zaangażowanie w załatwienie kredytu, dodatkowo fajnie, że mogliśmy ubezpieczyć dom i to w super cenie. Polecam!
Emilia Charyło
Emilia Charyło
05:05 21 Sep 20
Pan Maciej jest po prostu niezastąpiony! Po pierwsze super kontakt - telefoniczny jak i osobisty - spotkania w dogodnych godzinach. Po drugie cierpliwość i życzliwość - do klientów dla których samo słowo kredyt to ciemna magia. Po trzecie podejście do sprawy do klienta - pomoc po prostu nieoceniona. Dzięki Panu możemy cieszyć się swoim wymarzonym domem!
Mateusz Foks
Mateusz Foks
12:11 16 Sep 20
Bardzo polecam rozmowę z Panem Maciejem.
Anna Zalewska
Anna Zalewska
11:35 16 Sep 20

[email protected]
z Warszawy właśnie umówił spotkanie

[email protected]
z Warszawy właśnie umówił spotkanie